Wywiad Głosu Ameryki z Louisem Armstrongiem 1956 r.

W 1956 r. Głos Ameryki nagrał wywiad z Louisem Danielem Armstrongiem, amerykańskim trębaczem i wokalistą jazzowym (pseudonimy Satchmo lub Pops). Louis Armstrong urodził się 4 sierpnia 1901 r. w Nowym Orleanie w stanie Luizjana w biednej rodzinie murzyńskiej. Jako młody chłopiec znalazł się pod opieką rodziny żydowskiego emigranta z Litwy Morrisa Karnoffsky’ego, który dał mu zaliczkę na zakup własnego instrumentu.

W sierpniu 2024 r. Muzeum Radia Zimnej Wojny zakupiło nagranie pierwszych dwóch części wywiadu z Louisem Armstrongiem, który ten jeden z najwybitniejszych muzyków jazzowych nagrał dla Głosu Ameryki. Pięciogodzinny wywiad z Armstrongiem przeprowadził 13 lipca 1956 r. Willis Conover, który przez ponad czterdzieści lat był w Głosie Ameryki autorem popularnych audycji jazzowych. W nagraniu zdobytym przez Muzeum Radia Zimnej Wojnie nie słychać jednak żadnych pytań. Armstrong mówi o swojej współpracy z innymi amerykańskimi muzykami i zapowiada utwory muzyczne. Nagranie zakupione przez nasze muzeum składa się tylko z dwóch części. Każda ma około 30 minut. Jest to przypuszczalnie kopia oryginalnego nagrania zrobiona w Głosie Ameryki 8 sierpnia 1956 r.

Pełnego jednogodzinnego nagrania włącznie z utworami w wykonaniu Louisa Armstronga można będzie wysłuchać w czasie wizyt w Muzeum Radia Zimnej Wojny po jego otwarciu w Polsce. W naszym wirtualnym muzeum możemy przedstawić narazie krótki fragment wywiadu z taśmy magnetofonowej w naszych zbiorach. Poniżej dajemy jednak link do kolekcji Willisa Conovera w bibliotekach Uniwersytetu Północnego Teksasu, gdzie można wysłuchać cały pięciogodzinny wywiad i przeczytać jego tekst w języku angielskim.

Według Maristelli Feustle z Uniwersytetu Północnego Teksasu (UNT) w Denton w Teksasie zdjęcie Willisa Conovera (18 grudnia 1920 r. – 17 maja 1996 r.), zmarłego autora programu Music USA, Voice of America English Service (sekcja angielskojęzyczna Głosu Ameryki), z muzykiem jazzowym Louisem Armstrongiem, zostało prawdopodobnie zrobione w studiu VOA w Waszyngtonie 13 lipca 1956 roku. Album „Ambassador Satch” został wydany w maju 1956 roku, a 13 lipca Conover przeprowadził pięciogodzinny wywiad z Louisem Armstrongiem. Maristella Feustle,  która jest kuratorką kolekcji Willisa Conovera w bibliotekach uniwersyteckich UNT, pomogła ustalić, że inskrypcja zarówno Willisa, jak i Satchmo dotyczyła chorwackiego kompozytora i dyrygenta Miljenko Prohaski (17 września 1925 – 29 maja 2014). Willis Conover poświęcił Prohasce i jego muzyce dwa ze swoich regularnych programów. Zdjęcie znajduje się w zbiorach Muzeum Radia Zimnej Wojny.

According to Maristella Feustle of The University of North Texas (UNT) in Denton, TX, this photograph of Willis Conover (December 18, 1920 – May 17, 1996), the late host of the Voice of America English Service program, Music U.S.A., with jazz musician Louis Armstrong, was probably taken at the VOA studio in Washington, D.C. on July 13, 1956. The album “Ambassador Satch” was released in May of 1956, and Conover did a five-hour interview with Louis Armstrong on July 13. Ms. Feustle, Music Special Collections Librarian at UNT University Libraries who curates the Willis Conover Collection, helped to determine that the inscription from both Willis and Satchmo was to Croatian composer and orchestra conductor Miljenko Prohaska (17 September 1925 – 29 May 2014). Willis Conover dedicated two of his regular programs to Prohaska and his music. The photograph is in the Cold War Radio Museum collection.